ZAYIFLAMA

Doğru Beslenme

Şişmanlık veya aşırı zayıflık bir sağlık problemidir. Eğer kişinin hormonlarından ya da metabolizmasından kaynaklanan herhangi bir rahatsızlığı yoksa her iki durumda da doğru beslenme ile kilo kontrol altına alınabilir. Bir diğer neden genetik faktörler olabilir ki bu da kontrol altına alınabilir bir etkendir.Bu durumda doğru beslenme nasıl gerçekleşir? Bunun için bir çok etken olmakla beraber en önemli etkenler;

  • Aileden gelen zararlı alışkanlıkların değiştirilmesi
  • Bireyin beslenme bilincini kazanması
  • Kontrol süreci içerisinde vücut adaptasyonun sağlanmasıdır.

1. Fiziksel Aktivite

Kişinin yaş, cinsiyet, sosyal statüsü gibi faktörlere bağlı olarak, diyetisyen uygun aktivite planını beslenme programı içerisinde düzenler. Toplum olarak spora eğilimli olmadığımız açkıtır. Özellikle iş hayatındaki kadın, diğer sorumlulukları ile beraber özellikle profesyonel aktiviteler için zaman ve motivasyona ne yazık ki sahip değil. Ancak başlangıçta küçük çözümler, sonrasında alışkanlık oluşturacak bazı uygulamalarla bu sorunu çözmek de mümkündür.

2. Tutarlılık

Başarıya ulaşmak çok güzel bir duygudur. İnsanın fiziğinden memnun olması kendine güvenini de perçinler. Ancak hem beslenme programı sırasında hem sonrasında tutarlı olmak ta bir o kadar önemlidir. Hiç kimse hayatının sonuna kadar diyetisyene gitmez. Hedef, kişinin bilinçli beslenmesini sağlayacak bilgilerin bu program sürecinde öğretilmesi ve program sonrasında da sağlıklı ve doğru beslenmesinin sağlanabilmesi olmalıdır.

SEANSLAR

Beslenme programına başlayacak olan kişi ile ön görüşmede kişiye programın aşamaları anlatılır. Karar verildiği durumda kişinin kan bulguları alınır ve en az haftada bir kez en fazla 5 kez olmak üzere kilo kontrolü yapılarak diyet değişimleri ile beraber beslenme süreci başlar. Bu aşamada kişi ile diyetisyen sürekli iletişim içindedir.

Bireyde ;

  • Ani açlık hissi
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Kabızlık

gibi durumlardan herhangi biri olursa diyetisyen bilgi sahibi olmalı ve buna uygun olan şekilde beslenme programını düzenlenmeli ya da müdahale edebilmelidir.

GENEL BİLGİLER

Şişmanlık (obesite) nedir?

Kişinin kilosunun , olması gereken ağırlığın üzerinde olup , sağlığını riske sokacak düzeyde olmasına obesite denir. sağlığını tehdit edecek düzeyde kilolu olmasıdır. Bir diğer deyişle Obezite; vücutta aşırı yağ artımıyla ortaya çıkan, yaşam etkileriyle tetiklenen genel olarak genetik zeminli kronik bir hastalıktır.

Peki kişi obez olup olmadığını nasıl anlar?

Aslında genel olarak çoğu kişi kendini ya şişman ya da zayıf görür. Ancak bilimsel olan kişinin dünyada kabul edilen bir takım ölçümler yapılarak sağlık sınırları içinde olan kiloda olup olmadığının tespit edilmesidir. Bunun için beden kitle indeksi denilen (BKI veya VKİ) bir formül uygulanmaktadır.

BKI = kilo(kg) / (boy x boy)(metre)

Hesaplama sonucunda çıkan değere göre aşağıdaki tablodan durumunuzu görebilirsiniz.


Beden Kütle İndeksi Değeri

Sonuç

18.5 kg/m2’nin altında ise

Zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise

Normal kilolu

25-29.9 kg/m2 arasında ise

Hafif şişman (Balık eti )

30-34.9 kg/m2 arasında ise

Orta derecede şişman (I.Derece)

35-39.9 kg/m2 arasında ise

Ağır derecede şişman (II.Derece)

40 kg/m2 üzerinde ise

Çok ağır derecede şişman (III.Derece)

Obezite ve Riskleri

Sağlık sınırlarının üzerinde olan kiloda kişilerin sağlıkları üzerinde birçok negatif etkisi vardır. Özellikle kalp, sindirim, solunum ve bağışıklık sistemlerini etkilemektedir.

Zayıflama ile beraber ;

Reprinted with permission of The Cleveland Clinic Center for Medical Art & Photography©


Kimyasal Peeling | Cilt Bakımı | Mezoterapi | Botoks


Bize bir sorunuz var mı?


© 2007-2012 Özel Estia Polikliniği - Ankara

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.